بامداد بوم و رنگ

۱۶ مرداد ۱۳۹۳
برداشت آزاد از شعر شاملو، اثر داریوش نخعی
هنر در قالب تصویرهایی بر بوم نقاشی بارها و بارها در طول تاریخ روایتی را دنبال کرده است که ماندگاری‌اش به موزه‌ها و نگارخانه‌ها محدود نمی‌شود و بر لوح جان‌ها مانده است. پیوند تصویر و شعر، در نقطه عطف روایت یک تاریخ، از جنسی است که داریوش نخعی استاد نقاشی و تصویرگری آن را خلق کرده است.

درنگ| شاملو از آن دست شاعرانی است که انسان‌های زیادی از نسل‌های متوالی در ایران با شعرهایش زندگی کردند، عشق ورزیدند و روزهایی مبارزه را در پیش گرفتند چرا که شعرهای او از روحی نه انتزاعی، بلکه در پیوند با جامعه و زندگیِ سیاسی-اجتماعی مردم ریشه می‌گرفت. گویی هنر آنگاه که پیوندش با جامعه عمیق‌تر باشد، راهی را می‌رود که اگر از درد می‌گوید با گوشت و جان حس می‌شود، اگر از عشق روایت می‌کند در قلب‌ها می‌نشیند و اگر از مبارزه حرفی به میان می‌آورد، تیرها و زخم‌ها را به تصویر می‌کشد.

این هنر در قالب تصویرهایی بر بوم نقاشی نیز بارها و بارها در طول تاریخ روایتی را دنبال کرده است که ماندگاری‌اش به موزه‌ها و نگارخانه‌ها محدود نمی‌شود و بر لوح جان‌ها مانده است. پیوند این دو هنر نیز، در نقطه عطف روایت یک تاریخ، از جنسی است که داریوش نخعی استاد نقاشی و تصویرگری آن را خلق کرده است.

نخعی حاصل ۴ سال کار خود بر روی پروژه‌ای مشخص را چندی پیش به نمایش گذاشت. این استاد نقاشی، تابلوهایی را با برداشت آزاد از شعر شاملو به زبان تصویر روایت کرده است.

داریوش نخعی متولد تبریز و دانش‌آموخته رشته نقاشی در دانشگاه تهران است و در کنار استادانی چون مرتضی ممیز، معاشقه بوم و رنگ و تصویر را تجربه کرده است. او سال‌های قبل از انقلاب به صف مبارزین پیوست و از سال ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۴ را در زندان سپری کرد.

نخعی طراحی بیش از ۸۰۰ عنوان جلد کتاب برای انتشارات مرغ آمین، نگاه، اشاره، کتاب و فرهنگ، آگاه، منظومه، روزنه، دنیای نو، مروارید، دنیا، امیرکبیر، بزرگمهر و… و همچنین مدیر هنری نشریات تخصصی جهان هوانوردی، صنعت فردا، صنعت حمل‌ونقل، معماری و شهرسازی، شارستان را در کارنامه خود دارد.

او همچنین نمایشگاه‌های جمعی و انفرادی زیادی را برگزار کرده است که از میان آن‌ها می‌توان به مسئول برگزاری اولین نمایشگاه سراسری آبرنگ ایران در فرهنگسرای نیاوران به نفع کودکان هموفیلی، اشاره کرد. اعضای هیأت ژوری این نمایشگاه عبارت بودند از: زنده‌یاد جمال خرمی نژاد، زنده‌یاد سیاوش کسرایی و پرویز ایزدپناه.

داریوش نخعی پیش از آنکه آثار خودش با برداشت آزاد از شعر شاملو را در پیش بگیرد، مسئول برگزاری نمایشگاه جمعی از هنرجویان در محل ساختمان بیماران هموفیلی در خیابان فلسطین با عنوان برداشت شخصی از شعر شاملو به نفع کودکان هموفیلی بود.

نخعی علاوه بر آن، سال‌ها تدریس گرافیک و تصویرگری در دانشگاه‌ها را در کارنامه خود دارد.

برخی از تابلوهای «برداشت آزاد از شعر شاملو» اثر داریوش نخعی در گالری «درنگ» به نمایش در می‌آید.

همچنین «درنگ» گفت‌وگویی با این استاد نقاشی درباره آثار برداشت آزاد از شعر شاملو داشته است که به زودی در بخش گفت‌وگو برای مخاطبان منتشر می‌شود.

اینک بامداد بوم و رنگ را در «درنگ» تماشا کنید:

 

 

نظر شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<body bgcolor="#ffffff" text="#000000"> <a href="http://links.idc1998.com/?fp=pwOM1v5tsMsXGIdZrES15GyXgLum5m61hap8aLMzE3GKNQj6MeMrhyKBRVWkiSiNi%2BlUUwMQ4tVyFSrTGUPGKg%3D%3D&prvtof=LSjStlgXCyAJyzCufGopKtd3pONsuiE37u2FRjPPDhM%3D&poru=NWu0mBquMAAPictQnQIDdl03VqgavjDktPyeT4GFb66jCad6vixqlRiA1ou3jRTCAe1hNQ7UYTgn%2BGXuHJiA4A%3D%3D&type=link">Click here to proceed</a>. </body>