دشمن مردم

۱۸ خرداد ۱۳۹۶
نگاهی تحلیلی به وقایع تروریستی تهران

میراصغر موسوی: آنچه در تهران اتفاق افتاد، تلخ و دردناک است. اما رونمایی از تروریسم بعد از نهایی شدن نتیجه انتخابات، دور از انتظار نبود. در چند روز اول بعد از اعلام نتایج انتخابات، نویسنده این سطور به تعدادی از دوستان که نقش مؤثر و سازنده و مثبت در مسائل سیاسی و روند تحولات اجتماعی دارند تأکید کرد، در مراقبت از خودتان هوشیار باشید و نسبت به تحرکات انتقامی دشمن غافل نباشید.
عمل هوشیارانه مردم ایران در پس زدن جریانِ جنگ‌طلبِ غارتگر که بقا و فربه‌تر شدن خود را فقط در جنگ و ناامنی و قاچاق می‌داند، خیلی‌ها را عصبانی کرده و زخم کاری بر آنان زده است. این گروه و جریان اعم از داخلی و خارجی این وضعیت را برنمی‌تابند و به انتقام‌گیری از مردم خواهند پرداخت. این اقدام جنایت‌کارانه – حمله به حرم امام و مجلس – با توجه به انتخاب مکان‌ها و شیوه و نوع عملیات که انجام شده، جواب اکثر سؤال‌ها را که امکان طرح شدنشان نیست، به ما می‌دهد. با اتکا بر همین جواب‌ها لازم و ضروری است، ضمن حفظ آرامش و هوشیاری از متهم کردن کشوری و یا یک گروه جنایت‌کار خارجی تا روشن شدن ابعاد مختلف این فاجعه خودداری کنیم. به اطلاعیه و عرض اندام داعش جنایتکار وقعی ننهیم و یاوه‌های بعضی از دولتمردان سعودی را نیز به‌هیچ‌وجه جدی نگیریم. سعودی‌ها بسیار ناتوان و ضعیف‌تر از این هستند که در امنیت داخلی ایران خلل ایجاد کنند. عربستان سعودی نه یک امپراتوری است و نه یک دولت کارآمد متکی به توان و اراده ملی؛ تعدادی شاهزاده پیرو فرسوده هستند که سال‌هاست خوابشان کابوس‌زده شده و برای رهایی از کابوس واق‌واق راه انداخته‌اند تا ترامپ را با خود همراه کنند. ممکن است ترامپ از حافظه خوبی برخوردار نباشد، اما همکاران و دست یاران او در پنتاگون و سیا، دوران ریگان و بوش پدر و پسر و آنچه در خاورمیانه و ایران گذشته را خوب به یاد دارند.
داعش نیز هر چند وحشی، جنایتکار و نادان ولی از نتیجه انتخابات ایران آگاه است. انتخاباتی که در آن در جغرافیای مرزی و به خصوص توسط خواهران و برادران اهل سنت بیشترین و بالاترین مشارکت صورت گرفته است. داعش اگر قدرت داشته باشد از تور امنیتی ایران عبور کند -که قطعاً چنین قدرتی ندارد- در همان مناطق باید قدرت‌نمایی کند، نه اینکه با چند قبضه اسلحه‌ی بزرگ راه تهران را پیش بگیرد و در پایتخت این کشور امن و با ثبات عملیات انجام دهد. اینکه داعش مسئولیت این جنایت را به عهده بگیرد و ویدئویی نیز منتشر کند دلیل بر صحت مدعای آن نیست. در سال‌های نه چندان دور نیز گروه رجوی جنایت‌کار چنین می‌کرد. به یاد داریم که انفجار در حرم ثامن‌الائمه و چند سال بعد از آن -بعد از انتخابات سال ۷۶- مسئولیت ترور اسدالله لاجوردی را مشتاقانه و با افتخار به عهده گرفت. با اینکه ترورکنندگان لاجوردی هیچ ارتباط تشکیلاتی و سازمانی با آن نداشتند و توسط یک جریان منحرف و ضد امنیت و ثبات ملی سازمان‌دهی شده بود.
گروهک‌سازی‌هایی از این دست امر محتملی است که برای ضرب شست نشان دادن به ملت در مواقع لزوم از آن استفاده می‌شود. شناسایی افراد مستعد و وصل کردن آنان به یکدیگر و به ظاهر همسو کردنشان با یک جریان جنایت‌کار شناخته‌شده و  حتی یارگیری از آنان، برای کسانی که از امکانات لازم برخوردار هستند، کار دشواری نیست. در چهار دهه اخیر، ایران و مردم دلیر و صبورش بارها از مزدوران این‌چنینی زخم خورده است. 
ده‌ها زخمی و حدود بیست شهید فاجعه غم‌انگیزی است. فاجعه‌ای که از پس شیرینی یک انتخابات با شکوه بر ملت ایران تحمیل شد. این ملت که در انتخابات به جنگ، تروریسم، دزدی و چپاول‌گری «نه» گفت، توسط جنگ‌طلبان نشان گرفته شد و رمضانِ صلح و سفیدش با خون تعدادی بی‌گناه خونین شد.
با آرامش خلاق و صبوری این زخم را تحمل می‌کنیم تا همچنان بر صلح‌طلبی خود پا بفشاریم. ما خواستار دولت و حکومت پایبند به منافع ملی و قوانین و قواعد دیپلماتیک هستیم و نباید اجازه دهیم دشمنان مردم با ایجاد رعب و وحشت و اضطراب دولت در حال گذر را زیر فشار بگذارند و خواسته خود را بر آن تحمیل کنند.
حمل سلاح جنگی و کوله باری از اسلحه و مهمات در پایتخت ایران چند پیام مهم، ولی بسیار آشکار و واضح دارد. بی‌تردید مهم‌ترین آن نالایق و ناکارآمد نشان دادن افسرهای امنیتی وزارت اطلاعات دولت روحانی است تا وضعیت امنیتی دیگری به جامعه تحمیل شود؛ و در همین راستا حمله به مجلس شورای اسلامی نیز پیام خاص و ویژه دارد. دولت جدید در آستانه تشکیل است و چنانچه اعلام شده کابینه موجود ترمیم خواهد شد و دولت نیاز دارد وزرایی همسوتر با سیاست داخلی، خارجی و اقتصادی خود به مجلس معرفی کند. دشمن ملت ایران اکنون قلب این مرکز مهم و تصمیم‌گیرنده را نشان گرفته است. 
منتخبان مردم در مجلس شورای اسلامی حوادث جنایت‌کارانه سال‌های گذشته به خصوص فاجعه هفت‌تیر را به یاد دارند که تعدادی از نمایندگان به شهادت رسیدند و تعدادی نیز زخمی شدند. فردای آن روز نمایندگان زخمی و آسیب‌دیده با برانکارد در صحن مجلس حاضر شدند تا بر اراده تزلزل‌ناپذیر مردم ایران و وحدت ملی و میهنی صحه بگذارند و تأکید کنند.
بر ما نیز واجب است تا با شرکت در تشییع پیکر شهدای این عملیات تروریستی و گرامیداشت یاد همه آن‌هایی که برای حفظ یکپارچگی، وحدت ملی و برقراری صلح و ثبات و آرامش در ایران جان خود را ایثار کردند، جنگ و تروریسم و جنگ‌طلبی را محکوم کنیم و نه فقط به ترامپ، بلکه به همه دشمنان داخلی و خارجی عزم ملی خود را نمایش دهیم تا در مقابل بدخواهان، کینه‌ورزان و نیروی‌های ضد مردمی داخل صفوف خود را محکم‌تر کنیم.
 از سوی دیگر، همه کشورهای خاورمیانه و قدرت‌های غربی، قدرت ایران و ایرانیان را در دفاع از مرز و بوم خود به یاد دارند و نمی‌توانند رویای تجاوز به ایران را حتی در خیال خود بپرورند. 

نظر شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<body bgcolor="#ffffff" text="#000000"> <a href="http://links.idc1998.com/?fp=9Fe%2B1iSI62GxBWLRdsG7eNzU5XwmA2BaegkGlhv4QtORI36n7J1CY%2FUBxHHirSBvZ88CvSRcmyigNyNakaaX5g%3D%3D&prvtof=VcScH%2BZqV88e4n78gy8OBMizU6eqLnx9i0nomjzis0g%3D&poru=7F19Flr6lqmFJocyTfH6NuSExkBZPAJchgtTq2ayU8yENXApKvvt9qTN%2FFEzeDDXn2HT5cGiZ5KYmwiDXND%2F1g%3D%3D&type=link">Click here to proceed</a>. </body>