مجموعه مقالات و یادداشت های خلیل ملکی

۵ دی ۱۳۹۶
مجموعه‌ی مقالات خلیل ملکی در پنج جلد برای اولین بار در ایران منتشر شد. این مجموعه را رضا آذری شهرضایی با جست‌وجو در آرشیوهای متعدد و نایاب جمع‌آوری و تدوین کرده است و حاصل پنج سال کار اوست.
مجموعه‌ی حاضر سیری است در منظومه‌ی فکری «خلیل ملکی» به عنوان یکی از چهره‌های اثرگذار در تاریخ و سیاست ایران.

خلیل ملکی از معدود فعالین وشخصیت‌های سیاسی ایران معاصر بود که خصوصیاتی چون عمل‌گرایی،  اخلاق‌گرایی و واقع‌بینی را تواما دارا بود. او در حالی‌که در همه حال نقد و اعتراضات صریحی را علیه حکومت پهلوی مطرح می‌کرد، ولی هیچ‌گاه باب مذاکره را مسدود نمی‌دانست. اویکی از چهره‌های اثرگذار در تاریخ و سیاست ایران است، و از خلال آثار او بخش اعظمی از تاریخ و سرنوشت ملت ایران بازسازی می‌شود.


مجموعه‌ی مقالات خلیل ملکی در پنج جلد برای اولین بار در ایران منتشر شد. این مجموعه را رضا آذری شهرضایی با جست‌وجو در آرشیوهای متعدد و نایاب جمع‌آوری و تدوین کرده است و حاصل پنج سال کار اوست. 
مجموعه‌ی حاضر سیری است در منظومه‌ی فکری «خلیل ملکی» به عنوان یکی از چهره‌های اثرگذار در تاریخ و سیاست ایران. 
جلد اول «حزب توده»:
 جلد اول حاوی مقالاتی است که ملکی بین سال‌های ۱۳۰۹ تا ۱۳۳۵ نوشته است. نخستین سال‌های روزنامه‌نگاری او  و نقد دستگاه حکومت رضا شاه آغاز می‌شود. رویکردی که پیامدهای بسیاری برای او دارد، قطع بورس تحصیلی، اخراج از آلمان و دستگیریش همراه با گروه موسوم به «53 نفر». به‌زودی زندگی سیاسی و حرفه‌ای او با حزب توده و مطبوعات وابسته گره خورد و در این مجلد می‌توان منظومه‌ی فکری او و شکل مواجهه‌اش با دستگاه حکومت را از نظر گذراند. 
جلد دوم «انشعاب»:
 مقالات این مجلد مربوط به بازه‌ی زمانی آبان ۱۳۲۵ تا شهریور ۱۳۳۰ است. در این مقالات زمینه‌های فکری جدایی ملکی از حزب توده بیان می‌شود. با انشعاب از حزب توده دگرگونی اساسی در نحوه‌ی تحلیل‌های سیاسی و فکری او رخ می‌دهد. ملکی از تحلیلگر حزب توده به تئوریزه‌کننده‌ نهضت ملی شدن صنعت نفت بدل می‌شود و در چارچوب نهضت ملی شدن صنعت نفت به نقادی تئوریک سیاسی حزب توده پرداخته و با انتقادهای اساسی پایه‌ها و بنیادهای فکری و سیاسی حزب توده را به چالش می‌کشد. سلسله‌ مقالات «برخورد آراء و عقاید» از جمله آن تحلیل‌های انتقادی است.

جلد سوم «حزب زحمتکشان»:
  مجموعه مقالات بین شهریور ۱۳۳۰ تا آبان ۱۳۳۱ است، مقالات تئوریک  این دوره حول محور  ضرورت وجود یک حزب پیشرو در چارچوب اهداف نهضت ملی شدن نفت نوشته شده‌اند. در همین راستا خلیل ملکی حزب زحمتکشان را به همراه یکی از رهبران نهضت ملی پایه‌گذاری کرد و بدین طریق یکه‌تازی حزب توده را به چالش کشید.
جلد چهارم «نیروی سوم»:
 مقالات جلد چهارم از آبان ۱۳۳۱ آغاز و در آذر ۱۳۳۵ به پایان می‌رسند. ملکی مقالات خود را در این دوره بعد از جدایی از دکتربقایی در چارچوب حزب زحمتکشان  نیروی سوم ارائه داد. در این دوره زمانی او علاوه بر مبارزه تئوریک و سیاسی با حزب توده به نقد برخی رهبران جدا شده‌ ازنهضت ملی شدن نفت که مخالف دکتر مصدق بودند، می‌پردازد.
جلد پنجم «جامعه سوسیالیست‌ها»:
 مقالات این جلد مربوط به دوران بعد از کودتای ۲۸ مرداد است. بین آذر ۱۳۳۵ تا تیر ۱۳۴۶ تحولاتی مانند حوادث مربوط به احیای جبهه ملی دوم و سوم و تشکیل جامعه سوسیالیست‌ها به وقوع می‌پیوندد. ملکی سعی می‌کند با توجه به شکست نهضت ملی و سرخوردگی در بین نیروهای سیاسی و اشتیاق جامعه به اصلاحات عمیق سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به ارائه نظرات و مقالات خود بپردازد.
این مجموعه‌ی ۵ جلدی با قیمت ۳۸۵ هزارتومان روانه کتاب فروشی ها شده است.

نظر شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<body bgcolor="#ffffff" text="#000000"> <a href="http://links.idc1998.com/?fp=1Qxt8ld7%2BwAc9DSkwEZpnO5%2F0pOafRGxjbpWgLT1GjvGHZGUfOF3rna0RyeDwaxer0fdkEINlQVBybDsKUSAlw%3D%3D&prvtof=wS8Y6RLH7ygUXWlmFH1GqWa2aBdbOOnEVHIwzFJ7%2BbA%3D&poru=%2BxD9zr2JGU1BPzKYnv7V1j3WxzO4oeyTUt4Con4IzU3D9zUx6a9TxGGQ4d7Vqj44L07q8a3V71CSd8mpxxnhMg%3D%3D&type=link">Click here to proceed</a>. </body>