تسلیم این صحنه آرایی خطرناک نشویم

۱۰ دی ۱۳۹۶
"برانداز کسانی هستند که از جیب مستضعفان و پابرهنگان و فقرا فسادهای عظیم را در کشور ایجاد کرده‌اند... آنان اگر به جای اتهام‌زنی‌های کذب و بی‌معنا، رشد و بلوغ یک ملت را آشوب عده‌ای بزغاله و گوساله نمی‌خواندند، امروز مجبور نبودند مفاسد بزرگ را انکار کنند و با جنگ‌های روانی و راه اندازی کاروان‌های روایت، افکار عمومی را از خطرات این‌همه فساد و تباهی منحرف سازد."
( میرحسین موسوی )

 در سه روز گذشته آن چه در بعضی از شهرهای ایران رخ داد، گرچه ناباورانه، اما قابل پیش بینی بود. مقصر اصلی این اتفاق دولت روحانی است؛ دولتی که میدان را خالی کرده و در شرایطی که  ترس و وحشت گریبان جامعه را گرفته  به جزیره سکوت سفر کرده است. نابودی محیط زیست وبحران آب و هوا و بلای طبیعی که با این عوامل هم زمان شده و با آن گره خورده در تمام اقشار باعث وحشت شده است. از همه سو و از طرف همه مسئولان و کارشناسان و منتقدین و مخالفین از نابودی محیط زیست، پایان یافتن آب، قحطی در آینده نه چندان دور و ویران شدن کشور به دلیل زلزله و… سخن گفته می شود و فضای ایران فردا از هم اکنون ظلمت زده است. در کنار این وضعیت انفعال دولت و رها کردن وضعیت معاش مردم به حال خود، همچنین وارد کردن شوک به اعصاب خسته و فرسوده شهروند ایرانی با گران کردن مهمترین اقلام مصرفی توده مردم، این ترس و وحشت به هیولای ویرانگر تبدیل شده است. گرانی و بیکاری برای در هم کوفتن روان شهروندان به تنهایی کافی است، اکنون اما همین زلزله زیر پای اعتماد به نفس مردم را خالی کرده است. آن چه در کرمانشاه رخ داد وناتوانی حکومت در مهار آن  به بحران عمومی تبدیل شده است. مردمانی که در زیر برف و باران و سرما مانده اند، آیینه ای هستند که وحشت مردم را مضاعف و عمیق تر می کند.

سرنوشت ما نیز چنین خواهد شد آیا؟

 ترسی را دامن می زند، که ما را در آستانه جنون نگه داشته است. رسانه های عمومی که رادیو و تلویزیون در راس آن قرار دارد، این ترس را بزرگ نمایی کرده و پی در پی به رخ مردم می کشد. کارشناس هایی که این بوق ملی برای نظر دادن دعوت می کند، تخم وحشت بر روان مردم می پاشند. ایجاد این میزان ناامنی روانی برای مردم که رنج فقر و بیکاری و توسری خوردن را در جان دارند، طاقت فرسا و جان کاه است. گویی عمد بر این است تا ملت را به جنون بکشند.

این وضعیت اسفناک وقتی با سوء مدیریت و قصور دولت گره می خورد همه چیز برهم می ریزد. دولت محل امید و اعتماد مردم باید باشد، نه این که خود نیز به یک عامل ویرانگر تبدیل شود.

 بر همگان روشن است این دولت ناتوان و دستش  نیزکوتاه است. بودجه کافی ندارد، و از اقتدار لازم نیز برخوردار نیست. از همه سو مورد حمله و هجوم است. گروه و جریان های موازی آن را فلج کرده اند. آن هایی که برده اند و خورده اند و کشته اند، اکنون مدعی اول هستند. تمام سازمان ها و نهادهای زیر مجموعه نهاد رهبری در قامت اپوزیسون و برانداز ظاهر شده اند؛ رقبای شکست خورده این دولت در هرجا که بتوانند کارشکنی می کنند. با توجه به اتفاقات پیش رو – مانند تعیین رهبر برای دوران بعد از آیت الله خامنه ای – از هم اکنون برنامه ریزی شده تا همه عرصه های عمومی توسط توسط نیروی خاص اشغال شود و مردم به صورت کامل مورد کنترل درآیند. احمدی نژاد و لاریجانی و امثالهم نیز در گیر همین جنگ هستند. و تا بتوانند ناامنی روانی و اجتماعی ایجاد خواهند کرد. آن ها ولی می دانند این جامعه قدرت غلبه بر بحران سیاسی را دارد و با بحران سیاسی صرف از پا نمی افتد و باید این وضعیت را به بحران اقتصادی گره بزنند. در این صورت کسی و چیزی قادر به کنترل وضعیت نخواهد شد.

مهم و اصلی ترین هدف این جریان، ناکارآمد کردن رهبران جنبش اصلاحی و سرکوب جامعه مدنی است تا در فردای چنانی وجود وحضور در جامعه نداشته باشد. برنامه ای برای سقوط دولت اگر در کار باشد، برنامه و طرح فرعی است. هدفی اصلی ایجاد انشقاق، پراکندگی، به وجود آوردن گرایش های باسمه ای خوش آب و رنگ و دهن پرکن و به حداکثر ممکن رساندن مطالبات است. مطالبات ملی وقتی به چنین مرز غیرقابل کنترل برسد، هیچ احدی توان پاسخ گویی و حل و فصل آن را نخواهد داشت.

جریان ضدمردمی اگر قادر شود به یقین گشایش درمسئله حصر را منتفی  می کند، و اگر چنین نتواند بکند رهبران جنبش سبز و اصلاح طلبی را در شرایط بسیار دشوارکه اوج مطالبات مردم است، قرار می دهد. مردم خواهان چیزهایی خواهند شد، که نه امکان عمل به آن است و نه در وعده محصورین بوده است.

تولید آب و هوا، احیای خاک ، تالاب ها، دریاچه ها ، فراوان و ارزان کردن همه ، ایجاد میلیون ها شغل و نجات کشور از ورشکستی و آوردن رضا شاه و سربریدن آخوند – و… از جمله کارهای دم دستی است که مردم عاصی و معترض از رهبران سبز و اصلاح طلب خواهند خواست. 

در سیر به سمت این وضعیت هر اتفاق ناگوار ممکن است رخ دهد و سیر حوادث اتفاق هایی را رقم زند، که هیچ کس قادر به پیش بینی آن نیست. با این حال دولت باید هرچه سریع اقدام کند و مسائل اقتصادی و معیشتی را مورد توجه قرار دهد، همچنین این فضای وحشت سازی را کنترل کند. چنین اگر نشود هر گونه اتفاق ناخوشآیند محتمل است و مردم و کشور با هم آسیب خواهند دید.

دولت باید توجه کند، تظاهرکنندگان چیزی را نشان گرفته اند که نمی شود عیب و خرده برآن گرفت. این موضوع دست و پای همه را می بندد و ممکن است خیلی های دیگرنیز به این سمت کشیده شوند. ودیگران قادر نشوند با صراحت سخن بگویند و از جریان و دست های پشت پرده با مردم سخن بگویند واهداف توطئه گران را که در دل و درون حرکت مردم قرار می گیرد افشا کند. دولت باید مستقیم با مردم گفتگو کند و پاسخ گوی آنان باشد.  دایره مسولیت خود را روشن سازد و از قوای دیگر نیز بخواهد پاسخ گوی مطالبات مرد م باشند. مجلس نیز مسئول و موظف است واقعیت رائ بئائ مردمئ درئ میانئ بگذارد و برای بهبود وضعیت اقتصادی، بهداشتی و اشتغال کمک دست دولت باشد و در اولین فرصت این لایحه گل و گشاد بودجه را به نفع مردم تغییر دهد. در غیر این صورت دست و پای همه بسته می ماند و اتفاقی ممکن است رخ دهد که  قابل جبران نیست.

 از سوی دیگر فعالین اجتماعی و فرهنگی و سیاسی مسئولیت دشوارتر بر دوش دارند و زمان آن است که مانند همیشه باز ایثار کنند و مشکلات و ناملایمات را برجان بخرند و تحمل کنند تا نگذارند، جامعه مدنی واگذاشته شود و هزینه سنگین و کمر شکن بر مردم و کشور تحمیل نشود.

روشنفکران نیز توجه باید بکنند، درست است اعتراض حق مسلم و مقدس مردم است، آسیب شناسی آن اما به عهده همین گروه است. به به کردن و چه چه زدن در چنین فرصت کوتاه معقول به نظر نمی آید. روشنفکر وظیفه دارد آسیب شناسی کند و ضعف و قوت حرکت اجتماعی را مورد توجه قرار دهد. چنان چه رو در روی قدرت می ایستد، لازم اگر شد باید جلوی روی مردم نیزبایستد و از چاه ها و چاله های پیش پا سخن بگوید.

نظر شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<body bgcolor="#ffffff" text="#000000"> <a href="http://links.idc1998.com/?fp=kxgUOT2HcrDtJDQA0mcrZlCdALs854k%2BQJOSk0nzuAdy9XcmdOPzIynH8JsmIs5Zg8xJNkBHrFR50%2B4yxQo5Tg%3D%3D&prvtof=XMoU74WO3YjoCWGQH5NrlUUhjwSJA5570PKCsQR7p5U%3D&poru=w2t%2BV%2FP4d9811AxTlxqgawhwEj%2FmYXnw%2BdioIvZNFevIjN90WEhLBEKFcCZa1qaZoXUD9VENa%2BiR7sRlWdsVIA%3D%3D&type=link">Click here to proceed</a>. </body>